Písek postaví jednu z největších kogeneračních jednotek v ČR.
Teplárna Písek spustila ambiciózní projekt modernizace – začíná s instalací jedné z největších plynových kogeneračních jednotek v České republice. Nové zařízení bude schopné vysoce efektivní kombinované výroby elektřiny a tepla, což teplárně umožní snížit provozní náklady, omezit emise, a postupně se zbavit závislosti na uhlí. Investice dosáhne výše 180 milionů korun a realizace má být dokončena v květnu příštího roku.
Slavnostní zahájení stavby proběhlo za účasti ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka, představitelů města Písek a zástupců dodavatelských firem. „Projekt představuje jeden z největších a nejdůležitějších milníků v historii teplárny,“ uvedla ředitelka Teplárny Písek Andrea Žáková. Zdůraznila, že jde o klíčový krok v procesu odklonu od uhlí a že jednotka výrazně zvýší efektivitu výroby energie i stabilitu cen tepla.
Kogenerační jednotka, kterou dodá česká společnost GENTEC CHP, bude využívat devítiválcový motor spalující zemní plyn, s elektrickým výkonem 5,1 MW a tepelným výkonem 5,2 MW. Celková účinnost výroby dosáhne přes 96 %, přičemž se očekává snížení emisí CO₂ až o 30 % oproti dosavadním uhelným zdrojům. Jednotka bude umístěna v nově vybudované železobetonové hale, která bude doplněna akumulačními nádržemi s kapacitou minimálně 60 MWh. Projekt počítá také s budoucím rozšířením o druhé, identické zařízení.
Z hlediska města Písek, které je většinovým vlastníkem teplárny, je modernizace strategickou prioritou. „Stabilní a dostupná cena tepla pro obyvatele je pro nás zásadní. Teplárnu v jejích transformačních krocích plně podporujeme,“ uvedl místostarosta Josef Soumar.
Nová kogenerační jednotka navíc umožní teplárně lépe reagovat na tržní podmínky – bude ji možné zapojit v době vyšších cen elektřiny a přispěje i k rozvoji komunitní energetiky. „Naše technologie je připravená i na budoucnost – včetně spoluspalování vodíku či poskytování služeb výkonové rovnováhy,“ doplnil CEO GENTEC CHP Václav Klein.
Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka je projekt v souladu s aktuální politikou dekarbonizace a modernizace energetického sektoru. „Teplárenství je zodpovědné za čtvrtinu emisí z výroby energie. Proto intenzivně podporujeme přechod na ekologičtější paliva. V rámci programu HEAT jsme vyhlásili již pět výzev s celkovou alokací 90 miliard korun pro teplárny, které se odklánějí od uhlí,“ uvedl ministr.
Kogenerační jednotka v Písku se tak stává významným příkladem přechodu k udržitelnějšímu, efektivnějšímu a ekologičtějšímu teplárenskému provozu.
Kogenerační jednotka pro Teplárnu Písek
● Doba realizace: květen 2025 – květen 2026
● Elektrický výkon: 5 101 kWe, tepelný výkon: 5 200 kWt
● Rozměry: 11300 mm x 3050 mm x 4130 mm
● Investor: Teplárna Písek, a.s., dodavatel technologie: GENTEC CHP s.r.o.
● Motor: Bergen Engines AS (typ B36:45 L9AG1)
● Celková účinnost: 96,2 %
● Palivo: zemní plyn s možností až 5 % vodíku
● Finanční investice: 180-200 mil. Kč
Jak fungují kogenerační jednotky
● Kogenerační jednotky spalováním plynu (příp. biometanu či vodíku) vyrábějí současně elektřinu a teplo.
● Proces kogenerace dosahuje až 90% účinnosti a 30% úspory paliva oproti monovýrobě.
● Kogenerační jednotky jsou schopny plného výkonu už během 2 minut.
● Jednotky se velmi rychlé postaví – zatímco jaderný reaktor se staví 15-20 let a paroplynová elektrárna 5-8 let, u kogenerace je doba výstavby 1-2 roky.
● Jednotky jsou nezávislé na počasí a zajišťují stabilní dodávky i při výpadcích sítě.
REDAKCE / Zdroj a foto: Město Písek